Akciğer Sağlığına İyi Gelen Besinler Ve Faydaları

Akciğer sağlığına iyi gelen besinler, Covid-19 salgını ile birlikte hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip oldu! Akciğere ne iyi gelir, akciğeri ne temizler ve akciğer sağlığımızı nasıl koruruz? Gibi sorular gündemin en önemli konuları arasında yer alıyor.

Covid-19 salgınının ortaya çıkması ve insanlar üzerindeki etkisi, akciğer sağlığını daha da önemli bir hale getirdi. Uzmanlar bu konuda; koronavirüsün, solunum yolunun en önemli organı olan akciğerler üzerine yerleşerek nefes darlığına yol açtığını ve sağlıklı bir akciğer üzerinde hâkimiyetini sürdüremediğini belirtti. Aynı zamanda koronavirüsün; sağlıklı bir akciğer üzerinde ne kadar kalırsa kalsın olumsuz bir sonuç doğurmadığı ortaya çıktı!

Akciğer Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Akciğer sağlığına iyi gelen besinler nelerdir? Dengeli ve sağlıklı beslenmenin ve bağışıklık güçlendiren besinleri tüketmenin, akciğeri güçlü tutabilmekte önemli rol oynadığı gözlemlenmiştir. Özellikle bu dönemde C, E ve A vitaminleri ve selenyum gibi antioksidan bileşenler, akciğer hücrelerini yok etmeye çalışan serbest radikallerin etkisiz bir hale gelmesine olanak sunarak, akciğer sağlığını korumaya büyük katkı sağlıyor.

Akciğer Sağlığına İyi Gelen Besinler
Akciğer Sağlığına İyi Gelen Besinler

İşte, akciğer sağlığına iyi gelen besinler;

Bolca elma tüketimi

Günlük hayatımızda tüketmiş olduğumuz elma; flavonoidler, C, A, E ve lif ve de potasyum bakımından oldukça zengindir. Haftada ortalama 5-6 adet elma tüketimi, akciğer fonksiyonunu geliştirmeye yardımcı oluyor. Özellikle sigara içen kişiler üzerinde yapılan çalışmalar; elma yiyen kişinin akciğer fonksiyonunun çok daha yavaş düşüşe geçtiğini gösterdi. Günde bir adet elma tüketmek, akciğer sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

Muz en faydalı besinlerden biri!

En çok sevilen meyvelerden biri olan muz; akciğer işlevi, akciğer sağlığı ve akciğer fonksiyonunun korunması için oldukça önemli bir meyvedir. Yeterli seviyede ve özellikle çocukluk döneminde tüketilen muz, akciğer fonksiyonunu ve kapasitesini artırmaya yardımcı oluyor. Kişilerin, ara öğünlerinde muz tüketmesini tavsiye ediyoruz. Uyarı; diyabet hastalarının muz tüketimi konusunda dikkat etmeleri gerekir. Bunun nedeni ise; kan şekerini hızlı yükselten meyvelerden biri olmasıdır.

Akciğer Sağlığına İyi Gelen Besinler Hangileri
Akciğer Sağlığına İyi Gelen Besinler Hangileri

Domates

Çoğunlukla kahvaltı sofralarında görmeye alışlık olduğumuz domatesin içerisinde bulunan karotenoidler, akciğer sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Bu konuda yapılan çalışmalar, KOAH hastalarında akciğer fonksiyonunu iyileştirdiğini ortaya koydu ve aynı zamanda astımlı hastalığı olanlarda ise; hava yolu enflamasyonunu azalttığı gözlemlendi. Diğer yapılan bir çalışma ise; sigara içen kişilerin akciğer fonksiyonunda daha yavaş bir düşüş olduğu net bir şekilde ortaya çıkarıldı. Domatesin gücünü arttırmak için üzerine biraz zeytinyağı eklemenizi tavsiye ediyoruz çünkü zeytinyağı ile birleşmesi sonucunda likopen etkisi artmış olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu