Baş Ağrısını Geçirmek İçin Etkili Yöntemler

Baş ağrısını geçirmek için birçok yöntemi sizler için bir araya getirdik. Gerek günün stresi, gerekse bazı sağlık durumlarından ötürü birçok kişi gün içerisinde baş ağrısı çekebiliyor. Bilhassa bahar aylarında, alerjiye bağlı baş ağrısı şikayeti yaşayan kişiler çoğalmaktadır. Pandemi nedeniyle bilgisayar başında ve cep telefonunda geçirilen süre artınca baş ağrısı yine kaçınılmaz oluyor. Baş ağrısını geçirmek için etkili yöntemler ve baş ağrısı nasıl geçer? Sorusunun cevabı yazımızın devamında sizleri bekliyor…

Baş Ağrısının Nedenleri

Baş ağrısı, sayısızca sebeplerden kaynaklanabilir.Baş ağrısına en çok ne sebep olabilir öncelikle bu konuyu araştırarak, neler yapabileceğimize bakabiliriz. Örnek vermek gerekirse; gün içerisinde sıklıkla yaşanan baş ağrısının en sık nedenlerinden biri; yeterli derecede şu içmemek ve uzun saatler aç kalmaktır. Benzer ve diğer nedenler ile birlikte uygulanması gereken adımları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Etkili Yöntemler
Baş Ağrısını Geçirmek İçin Etkili Yöntemler

1. Su Tüketimi ve Beslenme Rutini

Metobolizma ve tüm bedenin sağlıklı çalışması adına su tüketimi son derece hayati önem taşımaktadır. Gün içerisinde en az iki litre su içerek sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmanın yanı sıra; açlık ile sıkça karıştırılan susuzluğun da önüne geçmiş olursunuz. Yeterli su tüketmenin dışında, günlük beslenme rutini oluşturmak da önemli sağlık adımlarından biridir. Güne kahvaltısız başlamak, uzun saatler aç kalmak ve öğün atlamak da baş ağrısı yaşamanıza ve hatta bu durumun kronik bir hale gelmesine yol açabilir.

2. Sağlık İçin Düzenli Uyku

İhtiyacınızdan az ya da çok uyumak… Her iki durum da baş ağrısını tetikleyen nedenler arasında yer almaktadır. Günlük yedi saatin altında uyumak, güne verimli başlamada zorluk çekmenize neden olabilir. Üstelik dikkat dağınıklığı yaşamanız da kaçınılmazdır. Buna bağlı olarak halsizlik ve baş ağrısı gibi belirtiler gözlemlenebilir. Gereğinden fazla uyumak da beden sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.Sağlıklı ve yeterli bir uyku için en ideali; 6-8 arası uyumaktır. Her gün aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkmak da baş ağrısı yaşama riskinden kurtulmanıza olanak sunacaktır.

3. Yüksek Işıktan Kaçınmak

İş yerinde ya da oturma odasında yoğun bir şekilde beyaz ışığa maruz kalmak da baş ağrısı nedenlerinden biridir. Yüksek ışık nedeniyle göz yorgunluğu oluşur ve hemen ardından baş ağrısı gelir. Cep telefonu, tablet ve bilgisayarlar da göz yorucu ışıklar yaymaktadır. Işık oranını düşürmek veya loş ışıkta oturmak; göz sağlığımızın yanı sıra baş ağrısının oluşmasını da engelleyecektir. Düzenli uyku; baş ağrısını geçirmek için çözüm arayışlarını minimuma indiriyor.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Bitkisel Çözüm
Baş Ağrısını Geçirmek İçin Bitkisel Çözüm

4. Baş Ağrısına Bitkisel Çözümler

Bitkisel çaylar; yorgunluk, stres giderme ve rahat bir uyku çekmenin yanında baş ağrısı için de etkili çözümler sunar. Yeşilçay, papatya, zencefil ve ıhlamur gibi bitki çayları ağrı kesici özellikleriyle ön plana çıkıyor. Eğer sık sık baş ağrısı çekiyorsanız bu çaylardan birini tüketmeniz büyük oranda rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu