Bebek Nasıl Yıkanır? Bebek Banyosu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebek nasıl yıkanır? Özellikle anne adaylarını yakından ilgilendiren bu konu, birçok anne tarafından da araştırılıyor. Anne olmaya hazırlanan kişilerin, bebek yıkama konusunda hiçbir tecrübesi olmadığı büyük bir gerçektir. Bebek banyosu hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir yetişkin ile bebek cildinin aynı yapıya sahip olmadığını bilmek gerek ve bebek cildinin; ısı kaybını azaltılma, dokunma duyusu sağlama, sıvı kaybına karşı koruma ve çevresel toksinlerden koruma gibi fonksiyonları bulunuyor.

Bebek Nasıl Yıkanır?

Bebek yıkama konusunda bilgilenmek, her annenin temel bir görevidir. Bebek yıkama esnasında mutlaka bunlara dikkat edin! Bebek nasıl yıkanır, diyorsanız işte, detaylar;

Bebek Nasıl Yakınır
Bebek Nasıl Yıkanır?

Şampuan Ve Sabuna Dikkat!

Şampuan ve sabunun bebeğin cildine zarar veriyor. Yeni doğmuş olan bebeklerin derisi; nötral veya alkali pH’ya sahip olur. Bebek derisinin zararlı bakterilere karşı koruma altına olması, faydalı flora bakterileriyle kaplanması ve bununla birlikte asidik değerin sürekliliği çok önemlidir. Bundan dolayı ki; bebek cildinde doğal ürünler kullanmak gerekir. Eğer, kimyasal ürün kullanmaya kalkarsanız, bebeğin cildine büyük zararlar vermiş olursunuz.

Yeni Doğan Bebek Yıkanmaz!

Doğum sonrası bebeklerin yıkanmayacağını bilmeyen anne yoktur. Yeni doğan bebeklerin derisi yumuşak bir havlu ile hafifçe silinir ve üzerinde bulunan amnion sıvıları temizlenmiş olur. Eğer, yeni doğan bir bebeği yıkamaya kalkarsanız; bebekte ısı kaybı artması ortaya çıkacak, enfeksiyonlara karşı bebeği koruyan “Verniks Kazeoza”nın azalmasına neden olacaktır. Çok ciddi durumlar ortaya çıkmadıkça, yeni doğan bir bebekler kesinlikle yıkanmaz. Yıkama gibi bir mecburiyetin olması durumunda ise sadece ılık su kullanılır.

Bebeğin Cildini Koruyun

Bebeğin ilk banyo zamanı uzmanlar tarafından fikir ayrımına neden olsa da, doğru yıkama şekli anneler tarafından bilinmektedir. Banyo esnasında; bebeğin baş ve boyun dışında kalan kısmı yani vücudu suyun içerisinde olur. Özellikle; koltuk altları, yüzü, boynu ve bez bölgesinde bir hasar meydana gelmemesi için daha hassas davranılması gerekir. Yıkama sırasında bez, sünger ve benzeri ürünler kullanmak sakıncalığı olacağından elle yıkama yapılması önerilir.

Bebek Nasıl Yakınır, Nelere Dikkat Etmek Gerekir
Bebek Nasıl Yıkanır, Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bebek Banyosu Uzun Olmamalı

Yaşadığınız bölge çok sıcak bir yer ise bebeğin her gün banyo yapması uygun görülmüştür. Ancak, bulunduğunu bölgenin ılık bir iklime sahip olması durumunda, haftada 2-3 günde bir banyo yapması yeterli olacaktır. Bebek için banyo suyunun sıcaklığı; 37-37,5 derece olmalı ve bununla birlikte banyoda kalma süresi en fazla 10 olmalı, eğer bebeğin cildinde sabun kullanmaya karar verdiyseniz bu durumda banyo süresi 5 dakikayı aşmamalıdır. Banyo sonrası bebeğin vücudunda bulunan suyun, yumuşak bir havlu ile kurulanması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu