Bebeklerde Reflü Sorunu Ve Nedenleri

Bebeklerde reflü sorunu sıklıkla karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Reflü; mide içindekilerin kendi kendine yemek borusuna çıkması durumudur. Her ne kadar yetişkinlerde görüldüğü biliniyor olsa da, daha çok bebeklerde ortaya çıkan bir hastalıktır. Bebeklerde reflü hastalığı ne sıklıkta görülüyor? Bu konuda net bir veri olmasa da, çocukluk döneminde yüzde 1-10 oranında görüldüğü belirtilmektedir.

Reflü hastalığı, 4 aylık çocukların yüzde 75’inde görülürken, söz konusu oran 1 yaşlarında yüzde 5’e kadar inebiliyor. Bebeklerde reflü hastalığının sık görülmesinin nedenleri; bebeklerin mide borusu ile midenin birleşim kısmındaki kas sisteminin iyi gelişmemiş olması ve bebeklerin sıvı gıdalarla beslenip, uyumasıdır.

Bebeklerde Reflü Sorunu Ve Nedenleri
Bebeklerde Reflü Sorunu Ve Nedenleri

Hemen hemen her bebek süt emdikten veya mamadan sonra, bu gıdaların bir kısmını kusarak çıkarmaktadır. Yaşanan bu durum normaldir ve hastalık olarak görülmemektedir. Bir yaşına yaklaşan bebeğin kendi başına yürüme ve oturabilmesinin yanında ek gıdaya geçmesiyle birlikte reflü belirtileri de genelde ortadan kalkmaktadır. Bu bebeklerde tedaviye gerek yoktur. Fakat bebeğinizde sürekli kusma ve kilo alamama gibi endişe verici belirtiler söz konusu ise; muhakkak doktorunuza başvurmalısınız.

Geçici Solunum Durması Ortaya Çıkabilir

Bebeklerde reflünün ortaya çıkması; yemek borusu iltihabına neden olduğu gibi kıvrılma, beslenmeye karşı isteksizlik ve huzursuzluk olarak belirtiler verebilir. Ancak, en önemlisi ise; geçici solunum durmasına yol açması diyebiliriz. Çok sık olmasa da, mide asidinin akciğere kaçtığı durumlar görülebiliyor ve buna bağlı olarak da, solunum yolu enfeksiyonu ortaya çıkmış olur.

Bu Belirtilere Dikkat Edin!

Aşağıdaki bu belirtilerden birkaçı bebeğinde görülmeye başladıysa hiç zaman kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekir.

 • Kilo alamama.
 • Sürekliliği olan kusma durumu.
 • Ağlama ve huzursuzluk.
 • Ağız içerisine kadar gelen mide içeriği ve buna bağlı olarak bebekte huzursuzluk. Böyle durumlarda bebekler ya ağlar ya da uzun süre uyuyamazlar.
 • Ses kısıklığı, hırıltı ve öksürüktür.
Bebeklerde Reflü Sorunu Nasıl Ortaya Çıkar
Bebeklerde Reflü Sorunu Nasıl Ortaya Çıkar?

Bebeklerde Reflünün Nedenleri

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde reflünün nedenleri henüz tam anlamı ile anlaşılmış değildir. Aşağıdaki etkenlerin biri veya birkaçının bu duruma yol açtığı tahmin ediliyor.

 • Yemek borusu ile mide birleşim bölgesinde yer alan kas yapısının henüz istenilen gelişmeye ulaşmamış olması veya yemek borusunun kısa olması durumu.
 • Sigara ve buna benzer zararlı unsurlara maruz kalması.
 • Olduğundan fazla ıkınma ile karın içi basıncın artması.
 • Ortaya çıkan fazla kilolar.
 • Beslenme alışkanlıklarının bozuk olmasıyla birlikte midenin aşırı derecede doldurulması.
 • Serebral palsi ve benzeri hastalıklar.
 • Son olarak besin enerjisi diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu