Çamaşır Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili birden fazla seçeneğin olduğunu söylemek isteriz. Çamaşır yıkama esnasında bayanlar bazı zorluklarla karşı karşıya kaldığı ve özellikle bayanların bu durumdan daha fazla şikayetçi olduğu görülmektedir. Bu yazımızda; çamaşır nasıl yıkanır ve çamaşır yıkarken nerelere dikkat etmeliyiz gibi önemli konuları ele alacağız.

Çamaşır yıkama konusundaki bazı püf noktalar, hayatınızı büyük oranda kolaylaştırıyor! Eğer, bu detaylara dikkat etmezseniz; yıpranmalar, renk solmaları ve buna benzer bazı olumsuzluklar ortaya çıkabiliyor. Çamaşır yıkamada yapılan en büyük yanlış; çamaşırın renk ve türüne bakılmaksızın aynı anda yıkanmasıdır.

Çamaşır Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Çamaşır Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çamaşır Yıkarken Bunlara Dikkat Edin!

Çamaşır yıkama öncesi bazı önemli püf noktaları öğrenmek işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır. Çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gerekenler;

Beyaz Ve Renkliler

Beyaz ve renklilerin birlikte yıkanması yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Renkli ve beyazlar ayrı olacak şekilde yıkanması ve buna bağlı olarak beyazlar için ayrı, renkliler için ayrı deterjan kullanılması gerekir. Çamaşırların bu şekilde yıkanması; renklilerin rengini koruyacak, beyazların ise beyaz kalmasını sağlayacaktır. Renk verme ihtimali yüksek olan çamaşırınızı, diğer çamaşırlarınızdan ayrı yıkamak fayda sağlayacaktır.

Deterjan Miktarı

Çamaşır yıkamada diğer bir önemli detay ise; kullanılacak olan deterjanın miktarıdır. Özellikle “Ne kadar fazla deterjan kullanırsam o kadar temiz” olur mantığı yanlış bir düşünce şeklidir. Paket üzerinde yazan miktarı kullanmak yeterli olacağı gibi fazlasını kullanmanın bir yararı olmayacaktır. Aksine, çamaşırların köpüklü kalmasına ve bununla birlikte renk atmaları gibi olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden açacaktır.

Çamaşır Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir
Çamaşır Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yıkama Derecesi

Çamaşırların kaç derece yıkanması gerektiğini çok iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekir. Bunu öğrenmek oldukça basit çünkü giysi etiketlerinde kaç derecede yıkanması gerektiği açık bir şekilde belirtilmiştir. Ancak, siz etiketlere bağlı kalmadan beyazları 60 derece, renklileri ise 40 derecede yıkayabilirsiniz.

Çamaşır Makinesinin Kapasitesi

Kullanmakta olduğunuz çamaşır makinesinin kapasitesine uygun miktarda ürün yükleme yapmanız önerilmektedir. Örneğin; 5 kg’lık bir makineye sahip olan biri 5 kg çamaşır doldurmaya çalışırsa, bazı sorunlarla karşı karşıya kalabileceği gibi bu şekilde çamaşırlar temiz yıkanmayacak ve istenmeyen kokular da ortaya çıkmış olacaktır. Hiçbir zaman makinenizi tam doldurmayın %30 oranında bir boşluk olmasına özen gösterin. Çamaşırlarınızın makineden temiz çıkmasını istiyorsanız, asla makinenizi ağzına kadar doldurmayın. Çamaşırların makine içerisinde rahat bir şekilde dönmesi ancak bu şekilde sağlanabilir.

Doğru çamaşır yıkamak için yukarıdaki seçenekleri mutlaka dikkate alın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu