Cilt Alt Tonu Nedir? – Cilt Alt tonu Renginiz Nasıl Bulunur?

Cilt alt tonuna göre renk seçimi bugün ne kadar güzel ve canlı gözüküyor, ya da bugün ne kadar solgunsun, hasta gibi gözüküyorsun cümleleriyle birçok kez karşılaşmışızdır.

Başkasında beğenerek çok yakıştığını düşündüğümüz bir saç rengini deneyip hüsrana uğradığınız olmuştur.

Cilt Alt Tonu Nedir? – Cilt Alt tonu Renginiz Nasıl Bulunur?
Cilt Alt Tonu Nedir? – Cilt Alt tonu Renginiz Nasıl Bulunur?

Cilt Alt Tonu Nedir?

Kendimize göre seçmiş olduğumuz bir takının ya da kazağın, eşarbın renginin gayet uyduğunu düşünsek de bunu belirleyenin aslında cilt alt tonuna göre renk seçiminin olduğunun biliyor muydunuz?

Cilt Alt tonu Renginiz Nasıl Bulunur?

Hadi gelin önce birlikte cilt alt tonumuzu bulalım. Öncelikle bileğimizi güneş ışığına tutalım ve damarlarımız hangi renk olduğuna bakalım.

Damarınız doğal ışık altında mavi/mor ise soğuk, yeşil/zeytin ise sıcak, bir yeşil bir mavi gibi geliyorsa nötr cilt alt tonunuz var demektir.

Eğer hala kararsız kalıyorsanız çevrenizdekilerle kıyasta yapabilirsiniz.

Sıcak alt tonuna göre renk seçimi nasıl olmalı?

Eğer sıcak tonluysanız teniniz altında sarımsı bir renk vardır. Bu sizin solgun olduğunuz anlama gelmemektedir. Size oran, nar çiçeği sarı, şeftali gibi tonlar size çok yakışacaktır. Sıcak alt tenliyseniz size bronz ya da altın takılar ve renkler yakışacaktır. Soğuk cilt alt tonuna göre renk seçimi nasıl olmalıdır? Eğer soğuk alt tonu cilde sahipseniz gümüş ve beyaz altın size çok yakışacaktır.

Cildiniz parlasın istiyorsanız metalik gümüş tonu payet kemer vb. kullanabilirsiniz. Gelelim size yakışan renklere mavi tonları, yeşil, turkuaz, mor renkleri ve tonları size yakışacaktır. Nötr cilt alt tonuna göre renk seçimi nasıl olmalı?

Nötr tenliler hem sıcak hem de soğuk tonlu renkleri taşıyabilirler bu yüzden çok şanslısınız. Toprak tonları, krem, beyaz tonları size yakışacaktır. Size yakışan renklerin skalası çok geniş olduğu için deneyerek seçiminizi yapabilirsiniz. Evet artık cilt alt tonumuzun görünüşümüzde büyük bir payı olduğunu öğrendik. Kendimize daha çok yakışacak renk ve tonlarını, takı seçimlerini yaparak daha güzel ve uyumlu görünmek ve kendimizi iyi hissetmek için artık hazırız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu