Cilt Yenilenmesine Yardımcı 6 Besin

Cilt yenilenmesine yardımcı 6 besin önerilerimiz, daha sağlıklı bir cilde sahip olmanıza olanak sunuyor. Kış aylarında, soğuk havanın ve rüzgârın da etkisi ile birlikte bir hayli yıpranmış olan cildimiz, Covid-19’un getirisi olan maskeler ve dezenfektanlar yüzünden de çokça hırpalanıp, zarar gördü. Cilt yıpranmasının önüne geçmek ve cildimizi onarmak için neler yapabiliriz? Diye merak ediyorsanız; işte, size cildi yenileyen besin önerileri!

Cilt Yenilenmesine Yardımcı Besinler

Cilt yenilenmesine yardımcı 6 besini şu şekilde listeleyebiliriz;

1-Süper Besin Yumurta

Cildin doğal yapısında bulunan kolajenler, cilt yenilenmesi ve doku iyileşmesi açısından gerekli olan bir proteindir. Yumurtanın beyazı içerdiği; prolin, glisin ve birçok amino asitler sayesinde ulaşılabilir en önemli kolajen kaynağı olarak ilk sırada yer alır. Her ne kadar yumurta beyazı kolajen sağlayıcı bir kaynak olsa da, yumurtayı sarısı ile birlikte tüketmek; omega-3 yağ asitleri ve protein bakımından da son derece önem taşımaktadır. Her sabah kahvaltıda en az 1 adet az pişmiş yumurta yiyerek cildinizi yenilemeye yardımcı olabilirsiniz.

2-Sağlık = Avokado

Son zamanların favori meyvesi olan avokado, içinde bulunan doymuş yağ asitleri sayesinde mucize besin olma unvanını taşıyor. Aynı zamanda C ve A vitaminleri bakımından da zengin bir meyve. Avokado nasıl tüketilir? Sorusunun cevabı basit ve bir o kadar da lezzetli! Olgunlaşmış bir adet avokadoyu çatalla ezerek, içerisine yarım limon suyu, ceviz ve 1 diş sarımsak ekleyip karıştırın, ekmek üzerine sürüp, üzerine de süzme peynir ekleyerek lezzetli bir ara öğün oluşturabilirsiniz.

Cilt Yenilenmesine Yardımcı Besinler
Cilt Yenilenmesine Yardımcı 6 Besin

3-Ay Çekirdeği

Akşamları ya da canımız sıkkın iken bolca tükettiğimiz ay çekirdeği, içerisindeki linoik asit yönünden zengin olması ile cilt hücrelerini yenilemeye yardımcı bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra; yaşlanmaya bağlı hücre içi inflamasyonu da azaltmaktadır. Her gün olmamak kaydıyla, haftada 2-3 kez bir avuç kadar ay çekirdeği tüketmek, cilt yenilenmesi açısından doğru bir adım olacaktır.

4-Ceviz

Cevizin faydaları sayılamayacak kadar çok! Cevizi bu kadar değerli kılan en önemli nedenlerden biri; yüksek oranda omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içermesi. Serbest yağ asitleri sayesinde cildi sıkılaştıran, cildin genç kalmasına olanak sunan ve cildin sarkmasını önleyen en önemli amino asitlere sahip, çinko bakımından da zengin sağlık deposu bir tohumdur ceviz. Ara öğün ya da kahvaltılarınızda günlük 2-3 adet tüketerek gerekli vitamin ve mineralleri almış olursunuz.

5-Meyve Mi? Sebze Mi? Domates

Herkes tarafından bir sebze olarak bilinse de; aslında domates, içindeki çekirdekler nedeni ile meyve kategorisinde yer almaktadır. Sağlık deposu olan bu meyvenin kırmızı renkte olmasını sağlayan likopen adlı madde, cildi güneşin olumsuz etkilerine karşı koruyan etkili bir antioksidandır. Çiğ ya da pişmiş bir şekilde tüketerek likopenin yararlı etkilerinden de faydalanmış olursunuz.

Cilt Yenilenmesine Yardımcı Bitter
Cilt Yenilenmesine Yardımcı Bitter

6.Mutluluk Deyince Akla Bitter Çikolata Gelir

Üzgün hissettiğimiz ve bize mutluluk veren gıdalar arasında bitter çikolatanın da rolü büyük! İçerisindeki kakao, onu; flovonaid bakımından zengin bir besin yapıyor. Flovonaidler cildi sıkılaştırmaya yardımcıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu