Cinsel İlişkide Korunma Yolları

Hayatımızın bir parçası olan cinsellik, ilişkiye girmeden önce dikkat edilmesi gerekilebilir. Bir çok cinsel ilişkide korunma yolları vardır. Bunların başında kondom yani prezervatif gelir. Prezervatif ince ve esnek yapısıyla erkekler tarafından kullanılan lastik bir kılıftır. Kondom cinsel ilişki esnasında erkeğin sperminin kadının vajinasına geçmemesini sağlar. Ve en önemli özelliği olan HIV/AIDS, HEPATİT-B gibi enfeksiyonlardan korur. Yan etkisi yoktur.

Cinsel İlişkide Korunma Yolları
Cinsel İlişkide Korunma Yolları

Kadınlar İçin Cinsel İlişkiden Korunma Yolları

Kadınlar için cinsel ilişkide korunma yolları olarak bir başka seçenek ise hap ile korunmadır. Her gün kullanılması gerekir. Kadında yumurtlama ve döllenmeyi engeller. Regl döneminin ilk 4 günü içerisinde ama tercihen ilk gün kullanılmalıdır. Regl sancısını engeller. Regl kanamasını azaltır. Bu nedenle kansızlığı da yok eder. Kontrol hapları, hap ve mini hap olarak ikiye ayrılır. Hap kadınlık hormonlarından östrojen ve progesteron hormonlarını içerir. Mini hap ise yalnızca progesteron içerir. 35 yaş ve üstü kadınlar eğer sigara kullanıyor ise hap ile korunmayı bırakmalıdırlar. Bir diğer cinsel ilişkiden korunma yolları ise aylık iğnedir. Aylık olarak kas içine vurulur. İğne de hap gibi östrojen ve progesteron içerir. Doğru ve düzenli kullanıldığı takdirde oldukça etkilidir. Regl döneminin herhangi bir gününde vurulabilir ama tercihen ilk gün kullanılmalıdır. Yine hapta da olduğu gibi 35 yaş ve üstü sigara kullanan kadınların kullanmaması gerekmekte.

En önemlisi anne sütündeki yapıyı bozduğu için emziren kadının kullanmaması gerekir. Bir de 3 ay da bir vurulan iğne bulunmaktadır. Bu iğne de aynı aylık vurulan iğneler gibi kas içine vurulmakta ve düzenli kullanımda etkilidir. Kadınların diğer korunma yöntemlerinde olduğu gibi kadınlık hormonlarından olan progesteron içerir. Regl döneminde tercihen ilk gün kullanılır. Anne sütünü etkiler. Ve korunmayı bıraktıktan yaklaşık 9 ay sonra tekrar gebe kalınabilir. Bir başka seçenek de deri altı kapsüllerdir. Kolun iç kısmına yerleştirilir. Kibrit kutusu büyüklüğündedir. 3 – 5 yıl koruma süresi vardır ve oldukça etkilidir. Anne sütünü etkilemez. Regl günlerinde yapılır. Rahim içi araç ise bir başka yöntemdir. Rahme yerleştirilen plastik bir araçtır. 10 yıla kadar korunma sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu