Çocuklarda Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Çocuklarda diş bakımı nasıl olmalı? Sorusu; anne ve anne adayları tarafından merak edilen en önemli konular arasında yer alıyor. Çocuklarda diş bakımı, çocuklarda diş bakımı nasıl olmalı ve çocuklarda diş kararması nedir? İşte, bu soruların cevabını sizler için bir araya getirdik.

Çocuk bakımı oldukça zahmetli ve aynı zamanda da bilgi gerektiren bir alandır. Her anne çocukları için elinden gelenin en iyisini yapmak ve bununla birlikte ortaya çıkan sağlık sorunlarını da en iyi şekilde bilmek ister. Ancak, her konuda bilgi sahibi olmak bazı zamanlar mümkün olmayabiliyor.

Çocuklarda Diş Bakımı Büyük Önem Taşıyor

Yetişkinler ile karşılaştırma yaptığımızda çocuklarda diş bakımının daha önemli olduğu görüyoruz. Her yetişkin, dişinde meydana gelen sorunu görebilir ve bunu çok kolay bir şekilde dile getirebilir ancak ne var ki bu durum çocuklarda bu şekilde değildir.

Çocuklarda Diş Bakımı Nasıl Olmalı
Çocuklarda Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Süt dişleri büyük önem taşıyor

Çocuklarda süt dişleri gerçek anlamda büyük önem taşıyor. Bu dönemlerde yapılacak işlemler sayesinde uzun yıllar boyunca sağlıklı dişlere sahip olunabildiği gibi erkenden çürük oluşumunun da önüne geçilmiş olunuyor. Kişinin sağlıklı bir ağız ile ömür geçirebilmesi için temelinin sağlam atılmış olması gerekir. Bu da demek oluyor ki; süt dişlerinden itibaren gerekli kontrollerin yapılması ve dişere gerekli özenin gösterilmesidir…….

Dişlerin çıkması için ideal yaş nedir?

Çocuklarda diş bakımından sonra dişlerin ortaya çıkma yaş bilgisi karşımıza çıkıyor. Bu soruya cevap verecek olursak, ortalama 6 ay gibi bir süre olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, belirtmiş olduğumuz bu süre bir kural olmayıp, henüz 1 veya 2 aylık diş çıkaran çocukların olduğu da görülmektedir. Erken olabildiği gibi 17-18 aylık ilk dişlerini çıkarabilen çocukların olduğunu da unutmamak gerekir.

Çocuklarda diş kararması olursa

Çocuğunuzun dişinde çürük şüphesi olması durumunda hiç zaman kaybetmeden hekime başvurulması önerilir. Diş üzerinde meydana gelen her kararma çürük değildir. Çocukların tükürükleri yetişkinlerden farklı olarak içerisinde benzersiz bakteri bulunur. Bulunan bu bakterinin miktarına ve diş fırçalama durumuna bağlı olarak kararmalar farklı şekilde ortaya çıkabilir. Düzenli fırçalama sonucunda diş kararması çok kısa sürede ortadan kalkacaktır.

Çocuklarda Diş Bakımı Büyük Önem Taşıyor
Çocuklarda Diş Bakımı Büyük Önem Taşıyor

Yaş grubuna göre diş sağlığı nasıl olmalıdır?

1 yaşından itibaren diş kontrolünün yapılası uygun görülmüştür. Bazı anneler “kaç tane dişi var böyle işleme ne gerek var ki” düşünceye kapılabiliyor ancak bu yapılabilecek en büyük yanlışlardan biridir. Bu yaşlarda çocuk beslenmesine dikkat etmek ve şekerli besinlerden uzak tutmak gerekir.

2-5 yaş arasında ise; çürük ile birlikte çene gelişimi de önemli bir yere sahiptir. Sadece yumuşak besinler değil aynı zamanda sert gıdaları da çocuklarınıza yedirmeye özen gösterin.

5-8 yaş aralığında gerekli kontroller yapılır, diş üzerinde meydana gelebilecek olumsuzluklar tespit edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu