Diyabete Sebebiyet Veren Önemli 4 Faktör

Diyabete sebebiyet veren unsurlar, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen faktörler olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre; her 11 yetişkinden 1’i diyabet hastası ve bu hastalığın sayısı da her geçen gün artarak çoğalmaktadır. Bu değeri kişi sayısına çevirdiğimizde ise dünya üzerinde 415 milyon diyabet hastası olduğunu görebiliyoruz.

Diyabet hastalığının önüne geçmek için yaşam tarzı, beslenme, düzenli uyku ve fiziksel aktiviteler gibi bazı alışkanlıkları edinmek gerekir. Diyabet hastalığı nasıl ortaya çıkar, Diyabet hastalığının nedenleri nelerdir? Gelin hep birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim..

Diyabete Sebebiyet Veren Faktörler
Diyabete Sebebiyet Veren Faktörler

Diyabete Sebebiyet Veren Faktörler Neler?

Diyabete sebebiyet veren faktörler sadece bu hastalığı değil aynı zamanda birden fazla rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Glisemik indeksi yüksek besinler

Glisemik indeks nedir? Kısaca; bir gıdanın kan şekerini yükseltme kapasitesi diyebiliriz. Bahsi geçen bu gıdaların değeri; düşük, orta ve yüksek olmak üzere üçe ayrılır. Kişi, yüksek glisemik indekse sahip gıda tükettiğinde, kan şekerinde ani yükselmeler ortaya çıkar ve daha sonrasında ise ani düşüşler görülür. Bu tür besinlerin sıkça tüketilmesi sonucunda kişi de insülin direnci ortaya çıkar ve devamında ise diyabete sebebiyet verir. Bu tür besinlerden uzak durarak diyabetten korunabilirsiniz.

Çok fazla yağ tüketimi

Diyabete sebebiyet veren faktörlerden biri de çok fazla oranda yağ tüketimidir. Vücutta birikecek olan aşırı yağlanma Tip 2 diyabetine yol açmaktadır. Yağ tüketimi yeterli düzeyde olmasıyla birlikte sağlıklı yağlar kullanılmalıdır. Doymuş ve trans yağlardan uzak durmak ile birlikte doymamış yağ içeren besinlere yönelmek gerekir. Özellikle hazır ve paketli yiyeceklerden uzak durmak, sağlığı korumak için atılacak en büyük adımlardan biridir.

Diyabet hastalığından korunmak için
Diyabet hastalığından korunmak için

Sigara ve alkol tüketimi

Sigara ve alkol kullanmak birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden oluyor. Tip 2 diyabet ile ilgili yapılan çalışmamalar, 5 yıl önce sigarayı bırakan birinde diyabet geliştirme riskinin %13 azaldığı gözlemlenmiştir. Diyabetten korunmak için sigara ve alkol alışkanlığına son vermek doğru bir karar olacaktır.

Kalitesiz ve az uyku

Kalitesiz ve az uyku sadece diyabete değil, birçok hastalığa kapı açıyor. Uyku öncesi tüketilen atıştırmalıklar, uyku süresi ve uykuyu devam ettirebilme ve az uykuya neden olur. Uyku düzensizliği sürekli olarak ortaya çıkıyorsa, bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Bir kişinin uyku süresi kısalmış ise uyanık süresi artmış demek olup, bu durum bizlere; beslenme düzeyinin yeterli seviyede olmadığı gösterir. Dengesiz ve sağlıksız beslenme kan şekeri dalgalanmasını ortaya çıkararak diyabete neden olur. Günlük ortalama 7-8 saat uyku ile bu ve benzeri hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu