Evde Petek Temizliği – Petek Temizleme Nasıl Yapılır ?

Evde petek temizleme işlemi özellikle mevsim geçişlerinde yapılan bir işlemdir. Mevsim geçişlerinde bir çok insan evde petek temizleme nasıl yapılır sorusuna cevap arıyor. Haliyle de bulamayınca bu işlemi yapan birilerini buluyorlar. Bu yazımızda evde petek temizliği nasıl yapılır sizler için anlatmaya çalışacağız.

Petek Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Sizlerde kendi işinizi kendiniz hallediyorsanız peteklerim ısınmıyor yada peteklerin bir kısmı ısınmıyor gibi şikayetleriniz varsa petek temizliği nasıl yapılmalı sorusunu kesinlikle aratmışsınızdır. Aşağıdaki vermiş olduğumuz adımlarla sizlerde bu işlemi rahatlıkla gerçekleştirebileceksiniz.

Evde Petek Temizliği
Evde Petek Temizliği

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği nasıl yapılır sorusuna vereceğimiz cevap öncesi bu cevap için kullanmanız gereken materyalleri söylememiz gerekiyor. Evde petek temizliği işlemine başlamadan önce yanınıza kontrol kalemi, boru anahtarı ve çevrenin kirlenmemesi adına büyükçe bir leğen almalısınız. Bu malzemeleri bir araya getirdikten sonra petek temizliği yapabilirsiniz.

Evde Petek Temizleme Nasıl Yapılır?

Evde petek temizleme nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeye artık hazırız. Bütün bu işlemleri sizlere adım adım anlatarak evde petek temizleme konusunda sizlere bir rehber oluşturduk. Buradaki adımları mutlaka tek tek uygulayın ve atlamayın.

1. Öncelikle ilk yapmamız gereken kombiyi kapatmak. Her ihtimale karşı güvenlik önlemi olarak bu işlemi yapmalısınız. Kombiyi kapattıktan sonra kombinin altında bulunan iki vanadan kırmızı olanını kapalı hale getirmelisiniz. (Vanayı kapatmak için ters yöne çevirebilirsiniz.

2. * Peteklerin suyu tamamen nasıl boşaltılır * sorusuna cevap vererek işlemimize devam edebiliriz. Öncelikle işe en kolay yer olan banyodan başlayacağız. Bu petekteki su basıncı ile diğer peteklerin de temizlenmesini sağlayacağız. Öncelikle yapmanız gereken banyodaki peteğin sıcak su veren kısmında bulunan vanayı kapatmak.

3. Vanayı kapattıktan sonra boruyu aralayın ve pis suyu yanınızda bulundurduğunuz leğene akmasını sağlayın. Mümkünse boruyu aralarken ağır davranın, tazyikli bir suyla karşılaşma durumunuzu en aza indirgemiş olursunuz.

4. İşlem sonrasında kombinizin yanına gidin ve su basıncını kontrol edin. Büyük ihtimalle basıncın düştüğünü göreceksiniz. Bu görüntüyü gördükten sonra kombi altında bulunan mavi renkli aparat ile kombiye su verme işlemini başlatın.

5. Su göstergesi yükselmeye başlayınca tekrardan banyo peteğinin yanına gidin ve leğenin içinde birikmiş suyu boşaltın. Daha sonra leğeni tekrardan aynı yere alın ve petekten su gelirken suyun aktığı yere parmağını koyup 4-5 saniye sonra parmağınızı çekin (Bu işlemi 10-15 kez tekrarlayın). Bu işlem peteğin içinde basınç oluşmasını sağlayıp diğer peteklerin temizlenmesini sağlayacak. Bu sırada herhangi bir tazyikli su fışkırması olursa korkmayın düzelecektir.

6. Bu işlemi ne zaman bırakacağınızı anlamanız oldukça basit. Temiz su geldiği zaman.. Temiz su geldiğinde işlemimiz tamamlanmış olacak. Daha sonra söktüğümüz her şeyi tekrardan monte edeceğiz ve kombimizde kapatmış olduğumuz vanayı tekrardan eski haline getireceğiz. Son olarak da mavi aparat ile tekrardan kombiye su vereceğiz.

Petek Yıkama Nasıl Yapılır ?
Petek Yıkama Nasıl Yapılır ?

Petek Yıkama Nasıl Yapılır?

Petek yıkama nasıl yapılır ? sorusu peteklerle ilgili aratılan diğer sorgulardan birisidir. Eğer ki bu sorunuz peteğinin içini temizleme anlamında soruluyorsa üst taraftaki adımları kullanabilirsiniz. Gerçek anlamda petek yıkama nasıl yapılır sorusunu soruyorsanız bir hortum kullanabilirsiniz…

Evde Petek Nasıl Temizlenir?

Evde petek nasıl temizlenir sorusuna verilebilecek bir diğer cevapta makine kullanmadır. Kalorifer peteği temizliği için kullanılan özel makineler vardır. Bu makineler kimyasalları kullanır ve petekleri temizle. Yine bu işlem için de banyo tercih edilir. Petek temizleme makinesi yukarıda anlattığımız yönteme göre oldukça pahalıdır.

Evde Petek Nasıl Temizlenir
Evde Petek Nasıl Temizlenir

Kombi Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Kombi petek temizliği işlemini makine ile yapacaksanız sizin için adım adım hazırladığımız rehberi kullanabilirsiniz. Adımların hiçbirini atlamamalısınız buna dikkat edin.

1. Banyodaki radyatörü sökün.
2. Petek temizleme hortumunun bir ucunu radyatöre bir ucunu da makineye takın.
3. İkinci hortumun bir ucunu tahliye için klozete diğer ucunu da radyatör vanasına bağlayın.
4. Tesisat içerisine su vermek için banyoda bulunan musluğu kullanın.
5. Şebekede bulunan hortumu makineye bağladıktan sonra makineye su verin.

Petek Bakımı Nasıl Yapılır?

Petek bakımı nasıl yapılır sorusunu yukarıyı okuduktan sonra bırakmışsınızdır diye düşünüyoruz. Yalnız bu yukarıda anlattıklarımızın haricinde bir diğer yöntemde bir ustaya yaptırmaktır. Kendinize güvenmiyorsanız kesinlikle bu işlemi bir ustaya yaptırın. Petek bakımı her ne kadar kolay bir işlem olsa da yanlış bir işlemle tüm sistemi bozabilirsiniz. Ayrıca unutmayın ki peteklerim ısınmıyor dediğiniz anda * petek temizliği yapma * vakti gelmiştir.

Peteklerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Peteklerin temizliği nasıl yapılır sorusuna gerekli bütün cevapları bu yazımızda sizlere vermeye çalıştık. Petek temizlik hizmeti ve petek bakım hizmeti almak isteyen kişilerin bu işlem için ustalardan birebir fiyat alması gerekir. Eğer ücreti pahala bulursanız burada anlattığımız adımlarla sizlerde kendi petek temizliği işleminizi yapabilirsiniz. Böylelikle masraftan kurtulmuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu