Fastboot Nedir, Ne Demek, Nasıl Kullanılır? *2021 Sürüm

Fastboot Android kullanıcılarını ilgilendiren bir kelimedir. Bu yazıda sizlere fastboot nedir, fastboot ne demek ve fastboot nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Fastboot Nedir
Fastboot Nedir

Fastboot Nedir?

Fastboot nedir sorusuna “işletim sistemi yüklememizi sağlayan yazılım sistemi” şeklinde cevap verebiliriz. Fastboot yazılımının ilk sürümü 2008 yılının Eylül ayında yayına girmiştir. Çıktığı ilk günden beri ilgi odağı olan bu sistem, ara yüzünün basit olması ve oldukça işlevsel olması sebebiyle birçok büyük firmanın da ilk tercihi durumundadır.

Fastboot Ne Demek?

Fastboot ne demek sorusu iki farklı şekilde cevaplandırılabilir. İlk cevabımız fastboot kelimesinin Türkçe karşılığı olan “hızlı başlatma” iken ikinci cevabımız ise yazılımsal bir araç olmasıdır. Kısacası fastboot kelimesi, kullandığımız mobil cihaza işletim sistemi yüklemesi yapmamızı sağlayan araca verilen isimdir. Hatta bunun net adı Fasboot mod’dur. Fastboot modu ile resmi ya da gayri resmi Android sürümlerini cihazlarımıza yükleyebiliriz.

Fastbood Mod Nasıl Kullanılır?

Fastboot mod ile işlem yapabilmek için tek kural Bootloader kilidinin açık olmasıdır. Bootloader Kilidi açık olan her cihazda fastboot modu kullanılabilmektedir. Fakat her cihazda farklı şekilde kullanılmaktadır. Bu noktada fastboot modu açmak isterseniz mutlaka cihazınıza uygun yöntemi kullanmanız gerekiyor.

Fastboot Mod Nasıl Açılır?

Fastboot mod açma işlemini gerçekleştirmek için aşağıda paylaştığımız yöntemi kullanabilirsiniz. Bu yöntem genel olarak çoğu Android cihaz için doğru olan yöntemdir. Fastboot mod açma için gerekli adımlar;

  1. Öncelikle cihazınızı Power butonuna basılı tutarak komple kapatın.
  2. Cihaza hiçbir şeyin bağlı olmadığından emin olun. Bağlı olan herhangi bir kablo var ise ayırın.
  3. Güç tuşu ve ses açma tuşuna aynı anda basın. Karşınıza fastboot mod ekranı çıkana kadar ellerinizi kesinlikle çekmeyin.

Yukarıda anlattığımız yöntemle bu modu açabiliyorsunuz. Peki nasıl kapatacaksınız? Hemen bakalım;

Fastboot Mod Nasıl Kapatılır

Fastboot mod kapatma işlemini gerçekleştirmek için cihazı power tuşuna basılı tutarak kapatmanız bu işlemi gerçekleştirmek için yeterlidir. Aynı zamanda bu işlemi direkt fastboot sistemi üzerinden “Power Off” seçeneğinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Eğer cihazınız açılmıyor veya fastboot modunda takılı kalıyorsa, konu altındaki yorumlar bölümünden cihazının marka-modeli ile birlikte yorum atarsanız yardımcı olabiliriz.

Evet arkadaşlar bu yazımızda fastboot hakkında bildiklerimizi anlattık. Fastboot nedir sorusunun tamamen çözülmüş olması gerektiğini düşünüyorum. Umarım yardımcı olabilmişizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu