Havayı Temizleyen Bitkiler İle Evinizin Havasını Yenileyin

Havayı temizleyen bitkiler isimli bu yazımız, özellikle evde uzun zaman geçirenleri daha yakından ilgilendiriyor. Yalnızca evde olanlar değil aynı zamanda çalışan bireyler için de bu bitkilerin önemi oldukça büyüktür. Ortaya çıkan tam kapanma ile birlikte insanlar zamanının büyük bir bölümünü ev ortamında geçirmeye başlamış olup, bu yüzden solunan havanın temiz ve sağlıklı olması gerekir. Eviniz ne kadar fazla oksijen içerirse o kadar sağlıklı bir ortam oluşturmuş olursunuz.

Yapılan araştırmalar bizlere; bitkilerin filtre görevi gördüğünü ve kapalı alanlarda bulunan kimyasalları ortadan kaldırdığı gösterilmiştir. İnsan sağlığını olumlu yönde etkileyen bu bitkileri sizler için araştırdık ve sizler için bir araya getirdik.

Havayı Temizleyen Bitkiler Nelerdir?

Havayı temizleyen bitkiler nelerdir? Dünya üzerinde milyarlarca bitki bulunuyor, bunlardan birçoğu sağlık açısından önemli olurken bazıları ise insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Kapalı alanları temizleyen en önemli 3 bitkiyi sıralayacak olursak;

Havayı Temizleyen Bitkiler
Havayı Temizleyen Bitkiler

Paşa Kılıcı

Bu bitkinin halk arasında ismi; Paşa Kılıcı ve Peygamber Kılıcı olarak bilinir. Özellikle kapalı alanlarda kullanılan bu bitki, kötü havayı yok ederek ortamın temiz hava ile dolmasını sağlar. Üzerinde yapılan çalışmalar; karbon monoksit ve azot monoksit gazları dahil olmak üzere bunun gibi birçok zararlı gazları yok ettiği kanıtlamıştır. Bu bitkinin en önemli özelliği ise gece daha fazla çalışarak bolca oksijen üretir ve bulunduğu ortamın havasını çok iyi bir şekilde temizler. Paşa Kılıcı, hem gün ışığından uzakta hem de gün ışığında hayatını sürdürebilmektedir.

Havayı Temizleyen Bitkiler Nelerdir
Havayı Temizleyen Bitkiler Nelerdir?

Devetabanı

Bu bitki; yeşil yapraklı, uzun saplı ve deriye benzer bir dokuya sahiptir. Yarım metrenin üzerine rahatlıkla çıkabiliyor ve aynı zamanda büyük yapraklarıyla odanızın havasını değiştirmeyi başardığını söylemek isteriz. Suyu seven bitkilerden olan Devetabanı, sürekli olarak sulama ihtiyacı duyar ve saksısının da büyük olması gerekir. Odanın havasını temizleyen bu bitkiyi evinizin tüm odalarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle salon ve yatak odalarına daha çok yakıştığını hatırlatmak isteriz.

Hangi Bitkiler Havayı Temizler
Hangi Bitkiler Havayı Temizler

Kaktüs

Havayı temizleyen bitkiler arasında yer alan Kaktüs, susuz yerlerde büyüyen sayılı bitlerden biridir. Bakım konusunda zahmetsiz olan bu bitki türünün ömrü oldukça uzun ve zorluklara karşı s dayanıklı bir yapıya sahiptir. İki gruba ayrılan bu bitkiyi dikenli veya dikensiz olmak üzere iki farklı şekilde satın alabilirsiniz. Güneşe karşı dayanaklı olan Kaktüs, radyasyon emici özelliği ile de ön plana çıkıyor. Elektronik cihazlardan yayılan radyosunu emerek ortam havasını temizler. Kaktüs bitkisi; bilgisayar ve buna benzer cihazlardan yayılacak olan radyasyonu engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu