Lohusa Dönemi Nedir

Lohusa Dönemi
Lohusa Dönemi

Lohusa Dönemi

Lohusalık annenin doğum yaptıktan sonra vücudunun doğum yapmadan önceki haline gelmesi durumudur. Lohusa dönemi yaklaşık olarak 6 hafta sürmektedir. Bu dönem kişiye göre uzanıp kısalabilmektedir. Lohusa dönemi aynı zamanda postpartum dönem ya da puerperiyum dönemi olarak da adlandırılmaktadır. Anneler bu dönemde oldukça dikkatli olmalı ve sağlıklı beslenmelidirler. Bu dönemde anne hem fiziksel hem psikolojik olarak anneliğe hazırlanır.  Hamilelikte olan hormonal değişiklikler lohusa dönemi içerisinde eski haline gelir.

Lohusa Döneminde Vücuttaki Değişimler

Lohusa döneminde vücuttaki değişimler şöyledir; hamile iken rahim 1000 gr ağırlığındadır fakat lohusa döneminde 50 – 100 gr kadar küçülmektedir. Bu dönemi atlatırken rahim kasıldığı için kanama olur. Bu kanama 6 hafta yani lohusa dönemi bitene kadar devam eder. Bir diğer değişim ise rahim ağzıdır. Rahim ağzı doğumda genişler ve 2 hafta içerisinde kısmen doğumdan önceki haline gelir.

Vajina da aynı şekilde genişler ve 1 hafta içerisinde küçülür. Fakat bu kümle doğum öncesi kadar değildir. Perineum ise doğum ardından genişlemiş, kesilmiş ya da yırtılmış olabilir. Bunun iyileşimi 6 hafta veya daha fazla olabilir. Yumurtalıklar ise eski haline dönem süresi ikiye ayrılır emziren annelerin iyileşme süresi uzarken, emzirmeyen annelerin 27 gün sonra eski haline gelmektedir. Göğüslerde oluşan değişim ise daha çok anne sütünden dolayıdır. Süt üretimi vücudun salgıladığı prolaktinle oluşur. Eğer anne bebeği emzirmez ise 2 hafta içinde vücuttaki prolaktine azalır.

Birde bu dönemde olan hastalıklar mevcuttur. Lohusalık humması, doğumdan sora 24 saat içerisinde ortaya çıkar. En baş belirtisi yüksek ateştir. Üreme, idrar yolları ve göğüsten kapılan enfeksiyon kapması sonucu oluşur. Bu dönemde en sık görülen enfeksiyon rahim içi enfeksiyonudur. Genel olarak 3 ya da 4. Günde meydana gelir ve ateş 40 derecenin üstüne kadar çıkar. Bu süreçte annenin dinlenmesi ve ilaç tedavisi görmesi gerekir. Bir diğer hastalık ise idrar yolu enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon 2 – 3 gün içerisinde meydana gelir. Vajinadaki yaralar sonucu oluşur. Yüksek ateş ve bel ağrısı en büyük belirtileridir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu