Nasıl Bankacı Olunur? Bankacılık Sınavı Hakkında Önemli Bilgiler

Nasıl bankacı olunur? Bu soru, gündemin en önemli soruları arasında yer alması, insanların artık bankacılığa yöneldiğinin bir göstergesi diyebiliriz. Bankacılık sektöründe yer almak isteyen birçok kişinin bu meslek hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını görüyoruz. Bu yazımızda; bankacı nasıl olunur? Bankacı olmak için şartlar nelerdir ve bankacı olmak için ne okumak gerekli? Sorulara yer vereceğiz.

Günümüz şartlarında en çok ilgi gören sektörlerden biri bankacılıktır. Teknoloji ile tam uyum içerisinde olan bu sektör, yeni mezun olan kişilerin ilk tercihleri arasında olduğu görülüyor.

Nasıl Bankacı Olunur?

Nasıl bankacı olunur, bankacı olmak sanıldığının aksine oldukça kolay bir meslek dalıdır. Evet, kolay ancak adayların önünde bulunan iki engeli aşmaları gerektiğini de söylemek isteriz. Adayların bu engeli başarılı bir şekilde geçmesi durumunda, bankacılık sektörüne adım atmış olurlar. Bu iki seçenekten ilki; yazılı sınav olup, bu sınavın içeriği ise genel kültür, genel yetenek ve bankacılık ile ilgili sorulardır. Bu sınavı başarıyla geçen adaylar, ikinci aşama olan sözlü mülakat sınavına katılırlar.

Nasıl Bankacı Olunur
Nasıl Bankacı Olunur?

Banka Sınavlarında Bunlara Dikkat Edin!

Banka sınavına girecek olan adaylar, banka sınavlarında nelere dikkat etmeliyiz? Sorusunu sıklıkla sorduğunu görürüz. Sınav, başvuru pozisyonuna göre farklılık gösteriyor ve dolayısıyla bu duruma bağlı olarak da sınavın zorluk derecesi belirleniyor. En kolay banka sınavı dediğimizde aklımıza gişe memurluğu gelir çünkü bu sınavda en kolay bölüm; gişe memurluğu, en zoru ise müfettişliktir.

Banka sınavlarını kolaydan zora doğru sıralamak gerekirse;

  • Gişe memurluğu
  • Servis-Satış temsilciliği
  • İç kontrolörlük
  • Management trainer
  • Uzman yardımcılığı
  • Müfettişlik ve müfettiş yardımcılığı

Şeklinde karşımıza çıkıyor. Banka sınavına girmek isteyenlerin veya bankacı olmaya karar vermiş olan kişilerin bu sınavdan en düşük 60 puan alması gerekir. Belirtilen puan üzerinden puana sahip olan kişiler, sınavı kazanmış olur ve ikinci aşamaya geçer. İkinci aşama olarak tabir ettiğimiz; “sözlü mülakat” daveti adaya gönderilir. Adayın bu davete katılabilmesi için özgeçmiş dosyası hazırlaması ve hazırlamış olduğu bu dosyayı bankanın insan kaynakları bölümüne göndermesi gerekir.

Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar
Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar

Bankacılık sınavı için kadınların 26, erkeklerin ise 28 yaşını doldurmamış olma şartı yer alır. Eğer bu kişi erkek ise askerlik görevini de yapmış olması gerekir. Müşterilere karşı sabırlı, güler yüzlü ve çözüm odaklı olması aranan en önemli özelliklerden biridir. İki yıllık ya da dört yıllık bankacılıkla ilgili üniversite bölümlerinden mezun olma şartı bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu