Perde Seçimi Nasıl Yapılmalı? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perde seçimi nasıl yapılmalı? Yeni ev kurmak veya perde yenileme konusunda kararsız kalan kişilerin sayısı bir hayli fazla ve durum böyle olunca da yanlış seçimlerin ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor. Evin havasını değiştiren perdeler, yaşam alanlarınıza ayrı bir enerji sağladığı gibi evinize hoş bir görünüm kazandırır. Perde seçerken nelere dikkat edilmeli? Perde seçimi nasıl olmalı? Soruların cevabı yazımızın devamında…

Perde seçerken sadece görünüme değil aynı zamanda kullanım amacının ne olduğu da çok önemlidir. Kumaşın türü, uzunluğu, pencerenin büyüklüğü ve odanın durumu, perde seçiminde önemli bir rol oynuyor. Uzun perde kullanarak odanın havasını değiştirebilir, pencere görünümünü minimuma indirebilirsiniz. Ayrıca bu durumun aksine kısa perde kullanarak da içerinin daha ferah olmasını sağlayabilirsiniz. Doğru perde seçimi için bazı ipuçları sizler için bir araya getirdik.

Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Perde seçimi, kişinin zevkine bırakılmış ancak seçim sırasında dikkatli olunması gereken bazı unsurları barındırır. Oda içerisinin daha aydınlık, ferah olmasını istiyorsanız veya daha renkli bir yapıya bürünmesine karar verdiyseniz o zaman aşağıdaki seçenekleri dikkate almanız gerekecek.

Perde Seçimi Nasıl Yapılmalı..
Perde Seçimi Nasıl Yapılmalı

Perde seçimi nasıl yapılmalı?

  • Perde seçimi sırasında gereksinimler göz önünde bulundurulmalı ve bu doğrultuda seçim yapılmalıdır. Aydınlık ve ferah bir odanızın olmasını istiyorsanız, koyu kumaş yerine şeffaf kumaşları tercih etmek doğru karar olacaktır. Oda içerisinin ışıkla dolmasını istemiyorsanız bu durumda sıkı dokulu kumaşları tercih etmek doğru karar olacak. Bazı insanlar gizliliğe önem verdiği için veya gün ışığına karşı olan duyarlığından dolayı oda içerisinin aydınlık olmasını istemez.
  • Perde seçiminde en zor kısım; odanın durumuna göre yapılacak olan seçimdir. Salon ve oturması için şeffaf, ışığı yansıtabilir perdeleri tercih etmek gerekir. Bu sayede oturma odanız ve salonlarınız daha aydınlık bir görünüme kavuşacaktır. Söz konusu yer yatak odası olduğunda ise; koyu renkler ve daha kalın kumaşa sahip perdeler kullanılması öngörülür.
  • Renk olarak her zaman gündemde olan beyaz, gri ve mavi en çok tercih edilen renkler arasındandır. Bu renkler; oturma odasında ve salonda bulunan her renk mobilyalar ile uyumlu içerisinde olacaktır.
Perde Seçimi Nasıl Yapılmalı
Perde Seçimi Nasıl Yapılmalı? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak odası için perde seçimi diğer yerden oldukça farklı modele ve renge sahip olur. Özellikle yatak odalarında; kahverengi, bej, toprak ve pembe renkleri kullanıldığını görüyoruz. Diğer odalardan farklı olarak huzur içinde uyuduğumuz bir yer olduğunu düşünürsek, koyu renklere sahip perde seçmek daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu