Regl Ağrısı Nasıl Geçer? Regl Ağrısı İçin Tavsiyeler

Regl ağrısı nasıl geçer? Regl ağrısı, kadınların her ay düzenli olarak yaşamış olduğu adet ağrılarıdır. Bu ağrılar, fiziksel sorunları ortaya çıkardığı gibi ruhsal sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Kişinin bünyesine ve vücut yapısına bağlı olarak, ağrının şiddeti değişebiliyor. Buna bağlı olarak ağrıyı minimuma indirmek için sıcak su, egzersizler ve bitki çaylarından yararlanıyor ve hatta bazen de cerrahi önlemlere de gerek duyulabiliyor.

Her iki kadından birinin bu ağrıyı yaşadığını büyük bir gerçektir. Dismonere olarak tabir ettiğimiz adet ağrısı, günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyebildiği gibi; kasık, bel ve bacaklara kadar yayılabiliyor. Hatta bazı kişiler üzerinde baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi ve halsizlik gibi etkilerini de gösteriyor.

Regl Ağrısından Kurtulmak İçin Bunlara Dikkat Edin
Regl Ağrısından Kurtulmak İçin Bunlara Dikkat Edin

Regl Ağrısı Nasıl Geçer?

Regl ağrısı nasıl geçer? Sorusuna cevap arayanların sayısı bir hayli fazla ve bununla birlikte en etkili çözümler her zaman arayış konusu olmuştur. Ortaya çıkan bu ağrıların doğal bir süreç olduğu ve 20-25 yaş aralıklarına kadar azalarak devam ettiği bildiriliyor.

Adet ağrılarını hafifletmek için ne yapılır? Aşağıdaki yöntemlerden yola çıkılarak adet ağrıları minimuma indirilebilir.

Regl Ağrısı Nasıl Geçer
Regl Ağrısı Nasıl Geçer?
  1. Ağrı çeken kişinin sıcak uygulama yapması öngörülür. Ağrılı bölgeye sıcak su torbası, sıcak banyo ya da ısıtılmış sıcak havlu uygulamak çok iyi gelecektir.
  2. Düzenli olarak yapılan spor ve egzersizler adet ağrılarını azaltabiliyor. Bisiklet, yürüyüş, yüzme ve benzeri hafif sporlar ile ağrıları minimuma indirenlerin sayısı da oldukça fazladır.
  3. Karın kaslarını gevşeten masajlarda bu ağrıya iyi gelebilmektedir.
  4. Magnezyum takviyeleri, B vitamini ve balık yağı uygun görülmüştür.
  5. Her hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlıkta da bitki çayları gerçek anlamda işe yarıyor. Adet ağrısına iyi gelen bitki çayları; çivan perçemi, papatya, sarı kantaron, adaçayı, nane, aslan perçemi, maydanoz suyu ve safran olarak karşımıza çıkıyor.
  6. Bu ağrıya iyi gelen diğer bir yöntem ise; Akupunktur uygulamasıdır. Ağrının olduğu bölgeye blokajlar yaparak, ağrıyı ortadan kaldırılabilir.
  7. Sigara içmeyen kadınlar, sigara içen kadınlara oranla daha az ağrı çeker. Sigarayı bırakanlarda regl ağrılarında azalma gözlemlenmiştir.
  8. Sağlıklı beslenme ile adet ağrılarını minimuma indirebilirsiniz. Özellikle lifli gıdalara yönelmek bağırsak sağlığını düzene sokacağı için ortaya çıkacak olan bu ağrıları azaltabilir.
  9. Cenin pozisyonunda yatarak karın kaslarının rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bu pozisyon ile birlikte sıcak uygulaması ve ilaç alımı; kişiye büyük oranda rahatlama sağlayacaktır.
  10. Kasların gevşemesini sağlamak için pilates, meditasyon, yoga ve yeterli uykuya ağırlık vermek gerekir. Ağrıyı kontrol altına almak için en iyi yöntemlerden biri diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu