Saç Dökülmesi Neden Olur? Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

Saç dökülmesi neden olur? Buna zemin hazırlayan birçok faktör olabilir. Günde yüz tel saç dökülmesi uzmanlar tarafından normal kabul edilmektedir ve dökülen saçların yerine yeni saç telleri çıkmaktadır. Ancak saç dökülmesi yoğun ise, muhakkak bir dermatoloji uzmanına başvurulmalı ve saç dökülmesinin nedeni muayene yolu ile saptanmalıdır. Saç dökülmesi hakkında bilinmesi gereken her şey bu yazımızda sizlerle…

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Genetik Yatkınlık

Androgenetik alopesi; genetik yatkınlığa sahip bireylerde saç dökülmesini tetikleyen androjen kaynaklı ilerleyen bir hastalıktır.  Bu hastalıkta dikkat çeken dökülme şekli; tepe bölgesi, yanlar ve orta kısımlarda görülen genetik yatkınlığa bağlı dökülmelerdir. Diğer bir deyişle: Erkek tipi saç dökülmesidir. Dökülmenin başlama yaşı kadınlara nazaran erkeklerde daha erken bir süreci kapsar. Gecikmeden önlem alınırsa, ilerlemenin önüne geçilebilir.

Saç Dökülmesi Neden Olur
Saç Dökülmesi Neden Olur?

Diyet Ve Beslenme

Düzensiz ve yetersiz beslenme, şok diyetler ve uzun süreler aç kalmak, saçlı derinin beslenmesini etkiler. Bu durum da saçlarınızın; zayıf, ince, cansız görünmesine ya da dökülmesine yol açabilir. Özellikle B3 vitamini eksikliği, saçların gücünü kaybedip, kırılması ile birlikte çok çabuk dökülmesine neden olur.

Gebelik Ve Doğum Yapmak

Sıkça rastlanan nedenlerden biridir. Gebelikte hormonların değişim ve gelişimi saçlara parlaklık verirken, doğumda ise bu durum tam tersidir. Doğumdan sonra hormonların azalması ve vücudun vitamin depolarının eksilmesi ile saç dökülmesi, doğumdan 2 ay sonra büyük bir artışla kendini gösterir. Sorunu çözmeden önce, vitamin-mineral dengesi kontrol edilip, gerektiği durumda eksiklik giderilmelidir.

Hormonal Durumlar

Saçlarda incelme ve dökülmenin ortaya çıkmasının diğer en önemli nedeni ise; kadınlık hormonlarındaki azalma durumudur. Örneğin; vücutta meydana gelen tüylenme artışı ve adet düzensizliği diyebiliriz. Bu durum erkeklerde ise erkek hormonu olarak bildiğimiz; dihidro-testosteron DHT’dir.

Saçlar Neden Dökülür
Saç Dökülmesi Neden Olur? Saçlar Neden Dökülür?

Kronik Hastalıklar

Kronik hastalıklarda saç dökülmesine yol açabiliyor ve en önemli haslıklar; tiroit hastalığıdır. Vücutta bulunan tiroidin dengesizleşmesi yani yavaş veya hızlı çalışması kişide saç dökülmesine yol açabilmektedir. Bu hastalığın tedavi edilmesi sonucunda; saç dökülmesinde yavaşlama ve ilerleyen zamanlarda ise kesin sonuç gözlemlenmiştir. Saç dökülmesine neden olan diğer en önemli hastalık, diyabettir. Diyabet hastalığında kullanılan ilaçların buna neden olduğu gösteriliyor.

Stres

Stres, her hastalığın başı olduğu gibi saç dökülmesinde de önemli rol oynuyor. Stresli bir yaşam süren kişilerde saç dökülmesinin ortaya çıktığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Stres, vücuttaki kortizol seviyelerini yükselmesine neden olarak, saç dökülmesine sebebiyet veriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu