Sağlıklı Ebeveynlik İçin 5 İpucu

”Çocuğunuza yaşına uygun alanlar ve sınırlar belirleyin. Bunu yaparken, çocuğunuzun gelişimsel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun ve ‘özgürlük – sınırlar’ arasındaki kritik dengeyi oturtun.”

1- Güvenlik limitlerinizi koyun ve bunları açıklayın (örneğin; sokakta koşmak yerine yürümelisin; çünkü koşmak sana zarar verebilir). Neyin kabul edilebilir ve neyin kabul edilemez olduğunu öğrenmesi için ona nedenleriyle açıklayın.

2- Göstermiş olduğu pozitif sosyal davranışı siz de aynı şekilde pekiştirin. Örneğin; ‘lütfen’, ‘teşekkür ederim’ ‘verir misin’ demek; odasına girerken kapısını çalmak ya da ona ait bir eşyayı alırken müsaade istemek… bu onun hem uygun sosyal davranışı geliştirmesi için rol model olmanızı sağlayacaktır, hem de benlik gelişimine ve sağlıklı bireyleşme’sine destek olacaktır.

3- Çocuğunuzla ‘yaşına uygun sözcüklerle’ açıkça konuşun. Çocuktur, nasıl olsa anlamaz, demeyin. Okul yaşındaki çocuklar ve ergenler olayların iç yüzünü anlayabilecekleri ve kavrayabilecekleri iç görüye sahiptirler. Dolayısıyla, sakince oturun, çocuğunuzu karşınıza alın ve problemleri nasıl çözebileceğinizi birlikte tartın. Örneğin çocuğunuza ‘bunu neden yapıyorsun?’ şeklinde geniş ve açık uçlu bir soru sorduğunuzda o an hemen cevabını veremeyecek olabilir, fakat bu soruyu biraz daha kapsamlı hale getirip kendi kendinize de çocuğunuzun karşısında sakince speküle edebilirseniz (bu olayı neden sürekli yaşadığımızı merak ediyorum, birlikte düşünelim…gibi), çocuğunuza da bu konuyu düşünmesi ve kendi içinde tartması için
imkan sağlayabilirsiniz.

4- Sakin kalın. Kontrolünüzü kaybetmeniz ve ona da örnek olacak olumsuz davranışlar sergilemeniz her şeyden önce sizin kendinizi kötü hissetmenize sebep olacaktır. Dahası bu çocuğunuza ‘uygun’ davranışı öğretmeyecek…

5- İstikrarlı ve tutarlı olun. Her zaman neyi yapacağınızı söylediyseniz ondan vazgeçmeyin ve uygulayın. Eğer çocuğunuzun belirli davranışının bir sonucu olacağını söylüyorsanız, bunu gerçekten yapacağınızı bilsin. Tamam, bu seferlik olsun’larla ya da bir şeye bazen evet derken bazen hayır demelerinizle tutarlılığınızı bozmanız, istenmeyen davranışı tekrar ettirecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu