Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izleri nasıl geçer? Sorusunun cevabı birçok kişi için merak konusu. Yeni çıkmış bir sivilceyi tedavi etmek ve bir an önce kaybolmasını sağlamak için çeşitli yöntemlere başvuruyoruz. Üstelik onca çabaya rağmen cildimizde iz de kalabiliyor!

Sivilce izlerine ne iyi gelir ve sivilce izleri nasıl geçer? Sivilce izlerine dair merak ettiğiniz tüm soruların cevabı bu yazımızda sizleri bekliyor.

Sivilce İzi Nedir Ve Sivilce Lekesi Nedir?

Sivilce izleri ve sivilce lekeleri birbirinden farklı şeylerdir. Sivilce lekeleri; sıklıkla sivilce izi zannedilen, sivilcenin hemen arkasından ciltte görülen kahverengi ve kırmızı lekelerdir. Sivilce izleri ise; irinli ve iltihaplı sivilcelerin yol açtığı, ciltte derin izlere neden olan girintilerden kaynaklı bir sorundur.

İltihaplı sivilceler, genelde birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir ve ardında kırmızı ya da koyu renkli bir iz bırakır. Eğer sivilcenin durumu daha şiddetli ise; cilt üzerinde derin hasara sebebiyet verebilir.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer
Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce İzi Çeşitleri Nelerdir?

Sivilce izi iki farklı türden oluşmaktadır. Bunlardan ilki; doku oluşumundan kaynaklı sivilce izleri ve doku kaybı kaynaklı sivilce izleridir.

 1.Doku Kaybı Kaynaklı Sivilce İzleri

Doku kaybına bağlı oluşan sivilce izleri, genellikle keskin sınırlı ve kenar kısımları dik çöküntüler şeklindedir. Genel olarak iltihaplı sivilcelerin ardından ciltte doku kaybı meydana geldiği için cilt üzerinde bu tarz izler gözlemlenebilmektedir.

 2.Artan Doku Oluşumuna Bağlı Sivilce İzleri

Artan doku oluşumuna bağlı sivilce izleri; gereğinden fazla kolajen yapılanması nedeni ile oluşmaktadır. Cilt yüzeyine baktığınızda, yukarı doğru şişkin bir yara dokusu görünümü mevcuttur. Bu durumun genel nedeni ise; kalıtımsal yatkınlıktır. Genetik faktörler söz konusu olduğunda; cillte oluşan yaraların ardından da derin izler kalabilir.

Sivilce İzleri Evde Tedavi Edilir Mi?

Sivilce izlerini evde tedavi etmek her ne kadar uygulaması kolay gelse de, bir dermatoloji uzmanından destek almakta fayda var. Dermatoluğun verdiği tavsiye ve ilaçlar sayesinde sivilce izleri kabusunuz olmaktan çıkacaktır. Ancak unutmamalısınız ki; verilen tedaviyi harfiyen uygulamanız gerekmektedir.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir
Sivilce İzleri Nasıl Geçer Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dermatoloji uzmanları, sivilce izleri için en etkili tedavi yöntemi olarak lazer tedavisini de önermektedir. Bunun için iki tip lazer bulunmaktadır. İlki; cildin yüzeyine zarar vermeyen lazer, ikincisi ise; cildin katmanını aşındıran ve zarar veren lazerlerdir.

Cildin yüzey katmanını aşındıran lazer türünde cildin iyileşmesi uzun bir süreci kapsarken, diğer lazer seçeneğinde bu süre oldukça kısadır. İyileşmenin etkilerini görebilmek adına iki haftadan daha uzun bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır ve tek seansta işlem tamamlanır. Cilt yüzeyine zarar vermeyen lazerde ise; cildin iyileşip, kendini yenilemesi için 3-4 seans uygulanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu