Teknoloji ve Çocuklara Etkisi

Günümüzde teknoloji insanların ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. İşlerin daha kolay yapılması ve insanların hayatını daha kolay hale getirmesi nedeniyle çoğunlukla kullanılır. Teknolojik gelişmelerin çocuk gelişimine katkı sağladığı biliniyor. Günümüzde bu konuyla alakalı çocuklara yönelik birçok internet sitesi açılmış ve çeşitli uygulamalar geliştirilmiştir. Ebeveynler çocuklarının bu teknolojik ürünlerden verimli bir şekilde faydalanmasını sağlayabilir. Ancak ebeveynlerin buna müsaade ederken dikkat etmesi gereken hususlar mevcuttur. Ebeveynler çocuklarının zihinsel ve fiziksel aktivitelerine katkı sağlayacak aktiviteler bularak buna uygun olarak oyuncak kullandırmalıdır. Çocuklar teknolojik ürünlere yetişkinlere göre daha kolay adapte olabilir. Çocukların önüne konan her teknolojik ürün bir anda vazgeçilmez bir hale gelebilir. Özellikle çocuklar önüne konan her ürünü sorgulamadan alabilir ve oynayabilir. Karşısına çıkan her ürünü sorgulamadan alabilmesi teknolojinin faydalarının yanında zararlarını da beraberinde getirebilir.

Teknoloji ve Çocuklara Etkisi
Teknoloji ve Çocuklara Etkisi

Teknolojinin Dozunda Kullanılması

Teknoloji, ihtiyaç anında doğru yerde kullanıldığı zaman işe yarayabilir. Ölçüsünün kaçmaması halinde çocukların gelişimine önemli derecede katkı sağlar. Çocukların bilgisayar, televizyon veya telefonu kullanması ebeveynlerin tarafından kontrol edilmesi gerekir. Bu konuda kontrol sağlanmalı ve çocuklara bir sınır konmalıdır. Teknolojik aletlerin belirlenen sınırlar içerisinde kullanılması herhangi bir zararı beraberinde getirmez.

Video Oyunları

Çocukların teknolojik ürünler içerisinde oyun oynarken seçtiği oyunlar bilinmelidir. Özellikle çok erken yaşlarda çocukların savaş oyunlarını oynaması ve benimsemesi tehlikeli sonuçları beraberinde getirebilir. Anne ve babalar tarafından kontrollü olarak stratejik ve fayda sağlayabilecek oyunlara yönlendirilmesi çocuklar için olumlu olabilir. Video oyunlarında oynanan oyunlarla birlikte çocuklar Online ortamda iletişim kurabilir ve eğlenceli bir şekilde vakit geçirebilir.

Eğitsel İçerikler

Çocukların ve gençlerin daha çok eğitsel içeriklere yönelmesi erken yaşlarda fayda sağlayabilir. Özellikle internet üzerinden video ve içeriklerin izlenmesi çocuklarda aktif bir öğrenme durumunu oluşturabilir. Çocukların internet üzerinden arkadaşlarıyla konuşması ve birçok konu hakkında tartışmalar yaşaması sosyal hayat açısından olumlu bir adım olarak söylenebilir. Çocukların zararlı içeriklerden uzak durması için anne ve babalar tarafından kontrol altında tutulması gerekmektedir. Bunun için bu sınırlar inşa edilirken çocuklara bilgi verilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu